Skip to content

64 Pier LaneFairfield, NJ 07004

Built 1920

Last Sale Date
Nov 27, 2017

Property Information

Block2501
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-2784SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,670
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,400
47%
Improvement Value:$216,600
53%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,672+4.0%
2024$8,335+1.3%
2023$8,230+4.9%
2022$7,848-12.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920