Skip to content

26 Carlos DriveFairfield, NJ 07004

Built 1960

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 2, 2017

Property Information

Block2501
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
53%
Improvement Value:$184,600
47%
Total Assessment$392,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,386+4.0%
2024$8,060+1.3%
2023$7,958+4.9%
2022$7,589+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,397DeedBook 20170, Page 83099

Property Built

Built

Year Built: 1960