Skip to content

46 Glen AvenueFairfield, NJ 07004

Built 1977

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Jul 30, 2018

Property Information

Block2506
Lot19.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,700
46%
Improvement Value:$308,300
54%
Total Assessment$571,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,197+4.0%
2024$11,723+1.3%
2023$11,574+4.9%
2022$11,037+20.5%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft2,676DeedBook 20180, Page 68474

Property Built

Built

Year Built: 1977