Skip to content

2 Daniel Road EastFairfield, NJ 07004

Built 1978

Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block2602
Lot6.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1SCB-29904SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$496,400
14%
Improvement Value:$3,045,900
86%
Total Assessment$3,542,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$75,664+4.0%
2024$72,723+1.3%
2023$71,802+4.9%
2022$68,473+43.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978