Skip to content

3 Sperry RoadFairfield, NJ 07004

Industrial

Last Sale Price
$15,552,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block2703
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description1SB-58010SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage4.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$827,200
14%
Improvement Value:$5,140,900
86%
Total Assessment$5,968,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$127,479+4.0%
2024$122,525+1.3%
2023$120,973+4.9%
2022$115,363+16.1%
Property History

Property Sale

Sale
$15,552,000

To:

DeedBook 20220, Page 59299

Property Sale

Sale
$5,200,000
DeedBook 12019, Page 6876