Skip to content

81 Pier LaneFairfield, NJ 07004

Built 2016

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jun 2, 2016

Property Information

Block2801
Lot14.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,795
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,100
26%
Improvement Value:$470,800
74%
Total Assessment$638,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,647+4.0%
2024$13,117+1.3%
2023$12,951+4.9%
2022$12,350-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft3,795DeedBook 20160, Page 60876

Property Built

Built

Year Built: 2016