Skip to content

378 Passaic AvenueFairfield, NJ 07004

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
May 6, 2002

Property Information

Block2801
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description1SCB-4000SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage1.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$447,100
21%
Improvement Value:$1,724,900
79%
Total Assessment$2,172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,394+4.0%
2024$44,591+1.3%
2023$44,026+4.9%
2022$41,985+18.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 5886, Page 189