Skip to content

318 Passaic AvenueFairfield, NJ 07004

Built 1969
Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Dec 2, 2015

Property Information

Block2801
Lot31.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class10
Description1SCB-5874SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage5,987
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,600
16%
Improvement Value:$1,968,700
84%
Total Assessment$2,339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,840+4.0%
2024$34,447+1.3%
2023$34,011+4.9%
2022$32,434-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft10,993DeedBook 20160, Page 2597

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 6406, Page 680

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 6021, Page 483

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5697, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1969