Skip to content

310 Passaic Avenue C0204Fairfield, NJ 07004

Commercial

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 8, 2023

Property Information

Block2801
Lot31.02
QualifierC0204
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2SC 1130SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,900
27%
Improvement Value:$137,500
73%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,024+4.0%
2024$3,868+1.3%
2023$3,819+4.9%
2022$3,642-13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 20230, Page 37206

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6081, Page 173