Skip to content

690 Route 46Fairfield, NJ 07004

Commercial

Last Sale Price
$7,625,000
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block2901
Lot20.01
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage1.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,035,000
19%
Improvement Value:$4,465,000
81%
Total Assessment$5,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$117,480+4.0%
2024$112,915-52.7%
2023$238,760+4.9%
2022$227,688+119.1%
Property History

Property Sale

Sale
$7,625,000

To:

DeedBook 20230, Page 8250