Skip to content

1 Stonybrook CircleFairfield, NJ 07004

Built 2018

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block3002
Lot1.01
QualifierC0001
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
66%
Improvement Value:$134,900
34%
Total Assessment$394,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,435+4.0%
2024$8,107+1.3%
2023$8,005+4.9%
2022$7,633-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 20201, Page 1631

Property Sale

Sale
$384,900
Sq Ft1,280DeedBook 20190, Page 83499Recorded9/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018