Skip to content

6 Stonybrook CircleFairfield, NJ 07004

Built 2018

Last Sale Price
$122,383
Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block3002
Lot1.01
QualifierC0006
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH UNIT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
29%
Improvement Value:$72,000
71%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,179+4.1%
2024$2,094+1.3%
2023$2,068+4.9%
2022$1,972-14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$122,383

To:

Sq Ft900DeedBook 20250, Page 4652

Property Sale

Sale
$108,932

To:

Sq Ft900DeedBook 20220, Page 29090Recorded3/22/2022

Property Sale

Sale
$102,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 20190, Page 37483Recorded4/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018