Skip to content

44 Broadway LaneFairfield, NJ 07004

Built 1956

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 27, 2013

Property Information

Block301
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage2.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,600
45%
Improvement Value:$210,300
55%
Total Assessment$380,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,136+4.0%
2024$7,820+1.3%
2023$7,721+4.9%
2022$7,363+18.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 12472, Page 1154

Property Built

Built

Year Built: 1956