Skip to content

47 Broadway LaneFairfield, NJ 07004

Built 1920

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block302
Lot6.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF3G-2056SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,016
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,400
44%
Improvement Value:$215,300
56%
Total Assessment$382,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,174+4.0%
2024$7,857+1.3%
2023$7,757+4.9%
2022$7,398+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 12518, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1920