Skip to content

81 Two Bridges RoadFairfield, NJ 07004

Built 1980

Last Sale Date
Oct 8, 1998

Property Information

Block3104
Lot2.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class10
Description2SS-30388SF
Dwellings1
ZoningOP
Sq Footage---
Acreage3.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,105,200
37%
Improvement Value:$1,882,300
63%
Total Assessment$2,987,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$63,813+4.0%
2024$61,333+1.3%
2023$60,557-10.2%
2022$67,413+120.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980