Skip to content

17 Glendale LaneFairfield, NJ 07004

Built 1974

Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block3303
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,700
51%
Improvement Value:$285,600
49%
Total Assessment$582,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,438+4.0%
2024$11,955+1.3%
2023$11,803+4.9%
2022$11,256-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974