Skip to content

4 Shaw CourtFairfield, NJ 07004

Built 1968

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block3401
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,370
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,900
59%
Improvement Value:$185,400
41%
Total Assessment$452,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,661+4.0%
2024$9,286+1.3%
2023$9,168+4.9%
2022$8,743-9.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968