Skip to content

10 Scott CourtFairfield, NJ 07004

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2013

Property Information

Block3401
Lot36.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class18
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,842
Acreage1.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$364,800
37%
Improvement Value:$609,400
63%
Total Assessment$974,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,809+4.0%
2024$20,000+1.3%
2023$19,747+4.9%
2022$18,831-4.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12283, Page 4783

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 12165, Page 2915