Skip to content

5 Club RoadFairfield, NJ 07004

Built 1960

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Oct 13, 2006

Property Information

Block3505
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-1450SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,178
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,700
49%
Improvement Value:$249,900
51%
Total Assessment$485,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,372+4.0%
2024$9,969+1.3%
2023$9,843+4.9%
2022$9,387+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$517,000

To:

Sq Ft2,178DeedBook 6399, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1960