Skip to content

37 John St.Fairfield, NJ 07004

Built 1974

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 13, 2016

Property Information

Block3601.01
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2980SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,154
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,500
48%
Improvement Value:$306,300
52%
Total Assessment$592,800

Sale
$575,000
DeedBook 20160, Page 94772

Property Built

Built

Year Built: 1974