Skip to content

3 Angeline CtFairfield, NJ 07004

Built 1960

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Oct 21, 2005

Property Information

Block3605
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,820
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,900
46%
Improvement Value:$273,100
54%
Total Assessment$506,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,808+4.0%
2024$10,388+1.3%
2023$10,257+4.9%
2022$9,781-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft2,820DeedBook 6255, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1960