Skip to content

345 Hollywood AvenueFairfield, NJ 07004

Built 2004

Last Sale Price
$1,315,000
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block3701
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class18
Description2SWF2C-5196SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,099
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,500
27%
Improvement Value:$632,700
73%
Total Assessment$865,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,481+4.0%
2024$17,763+1.3%
2023$17,538+4.9%
2022$16,724-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,315,000

To:

Sq Ft5,099DeedBook 20230, Page 74262

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$362,000
DeedBook 5942, Page 884