Skip to content

14 Bates DriveFairfield, NJ 07004

Built 1974

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 23, 2019

Property Information

Block3703
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2668SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,416
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,200
47%
Improvement Value:$301,500
53%
Total Assessment$568,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,147+4.0%
2024$11,675+1.3%
2023$11,528+4.9%
2022$10,993-2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,416DeedBook 20190, Page 52237

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 5503, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1974