Skip to content

35 Addison DrFairfield, NJ 07004

Built 1966

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block3704
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,186
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,200
53%
Improvement Value:$218,000
47%
Total Assessment$466,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,958+4.0%
2024$9,571+1.3%
2023$9,450+4.9%
2022$9,012-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966