Skip to content

400 Route 46 EastFairfield, NJ 07004

Built 1991

Last Sale Date
Feb 27, 1996

Property Information

Block3802
Lot3.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description1&2SCB-33288SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$968,600
30%
Improvement Value:$2,297,600
70%
Total Assessment$3,266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$69,766+4.0%
2024$67,055+1.3%
2023$66,206+4.9%
2022$63,136+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991