Skip to content

341 Route 46Fairfield, NJ 07004

Commercial

Last Sale Price
$29,500,000
Last Sale Date
Mar 13, 2018

Property Information

Block3909
Lot33.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description1SCB-101163SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage8,192
Acreage5.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,909,300
22%
Improvement Value:$6,608,200
78%
Total Assessment$8,517,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$181,934+4.0%
2024$174,864+1.3%
2023$172,650+4.9%
2022$164,643+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$29,500,000

To:

DeedBook 20180, Page 24183

Property Sale

Sale
$5,000,000
DeedBook 5349, Page 91