Skip to content

70 Henning DriveFairfield, NJ 07004

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block3909
Lot43.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SB2G-3604SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,542
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,600
43%
Improvement Value:$405,000
57%
Total Assessment$710,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,178+4.0%
2024$14,589+1.3%
2023$14,404+4.9%
2022$13,736-2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985