Skip to content

216 Hollywood AvenueFairfield, NJ 07004

Built 1951

Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block4002
Lot8.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1.5SB2G-1988SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,132
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,800
54%
Improvement Value:$226,500
46%
Total Assessment$491,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,494+4.0%
2024$10,086+1.3%
2023$9,959+4.9%
2022$9,497-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951