Skip to content

9 Caryn Pl.Fairfield, NJ 07004

Built 1971

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 5, 2012

Property Information

Block4004
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2300SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,348
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,100
57%
Improvement Value:$211,100
43%
Total Assessment$489,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,449+4.0%
2024$10,043+1.3%
2023$9,916+4.9%
2022$9,456-12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,348DeedBook 12396, Page 7716

Property Built

Built

Year Built: 1971