Skip to content

314 Hollywood AveFairfield, NJ 07004

Built 2004

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 29, 2003

Property Information

Block4006
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class19
Description2SFR2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,206
Acreage2.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,500
34%
Improvement Value:$542,600
66%
Total Assessment$823,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,581+5.5%
2024$16,660+1.3%
2023$16,449+4.9%
2022$15,686-4.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft4,206DeedBook 6023, Page 112