Skip to content

237 Hollywood AveFairfield, NJ 07004

Built 1977

Last Sale Price
$412,500
Last Sale Date
May 28, 2013

Property Information

Block4101
Lot9.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-2452SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,739
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,600
45%
Improvement Value:$313,800
55%
Total Assessment$567,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,120+4.0%
2024$11,649+1.3%
2023$11,501+4.9%
2022$10,968-4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$412,500

To:

Sq Ft2,739DeedBook 12439, Page 3374

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 6168, Page 886

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5628, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1977