Skip to content

4 Bryn Mawr WayFairfield, NJ 07004

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block4203
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,036
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,600
44%
Improvement Value:$259,800
56%
Total Assessment$466,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,962+4.0%
2024$9,575+1.3%
2023$9,454+4.9%
2022$9,016-6.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 6109, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1970