Skip to content

225 Big Piece RdFairfield, NJ 07004

Built 2001

Last Sale Date
Dec 14, 2000

Property Information

Block4401
Lot4.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class18
Description2SWF2C-4276SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,104
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,200
25%
Improvement Value:$575,400
75%
Total Assessment$769,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,439+4.0%
2024$15,800+1.3%
2023$15,600+4.9%
2022$14,876-7.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001