Skip to content

60 Henning DrFairfield, NJ 07004

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block4605
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2501SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,257
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,900
59%
Improvement Value:$207,000
41%
Total Assessment$500,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,699+4.0%
2024$10,283+3.8%
2023$9,903+5.0%
2022$9,432-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968