Skip to content

10 Campbell RoadFairfield, NJ 07004

Built 1963

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jan 31, 2011

Property Information

Block4607
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2042SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,068
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,000
51%
Improvement Value:$288,200
49%
Total Assessment$594,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,692+4.0%
2024$12,199+1.3%
2023$12,044+4.9%
2022$11,486+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft2,068DeedBook 12303, Page 2966

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 6032, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1963