Skip to content

27 Henrietta DriveFairfield, NJ 07004

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2009

Property Information

Block4609
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2224SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,949
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,300
61%
Improvement Value:$184,700
39%
Total Assessment$470,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,039+4.0%
2024$9,649+1.3%
2023$9,527+4.9%
2022$9,085+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 6279, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1963