Skip to content

3 Cobblestone WayFairfield, NJ 07004

Built 2010

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Mar 29, 2017

Property Information

Block4701
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,984
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,400
36%
Improvement Value:$558,700
64%
Total Assessment$872,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,628+4.0%
2024$17,904+1.3%
2023$17,677+4.9%
2022$16,858-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

To:

Sq Ft3,984DeedBook 20170, Page 36468

Property Built

Built

Year Built: 2010