Skip to content

271 Route 46 #A210Fairfield, NJ 07004

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block4701
Lot3.01
QualifierC1210
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2FL-770SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
28%
Improvement Value:$60,800
72%
Total Assessment$83,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,792+4.0%
2024$1,722+1.3%
2023$1,701+4.9%
2022$1,622-36.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 20160, Page 86948

Property Built

Built

Year Built: 1987