Skip to content

271 Route 46 #F103Fairfield, NJ 07004

Other Exempt

Last Sale Price
$169,400
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block4701
Lot3.01
QualifierC6103
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class10
Description1FL 1031SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
27%
Improvement Value:$81,500
73%
Total Assessment$112,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$2,896+2.7%
2014$2,820-6.6%
2013$3,020+4.6%
2012$2,888+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$169,400

To:

DeedBook 12384, Page 4880