Skip to content

271 Route 46 #F206Fairfield, NJ 07004

Commercial

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 1, 2022

Property Information

Block4701
Lot3.01
QualifierC6206
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2FL 799SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
28%
Improvement Value:$63,100
72%
Total Assessment$87,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,860+4.0%
2024$1,788+1.3%
2023$1,766+4.9%
2022$1,684-36.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

DeedBook 20220, Page 86549

Property Sale

Sale
$75,900

From:

To:

DeedBook 20160, Page 98683Recorded11/18/2016