Skip to content

271 Route 46 #G211Fairfield, NJ 07004

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block4701
Lot3.01
QualifierC7211
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2FL-852SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
28%
Improvement Value:$67,300
72%
Total Assessment$92,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,984+4.0%
2024$1,907+1.3%
2023$1,883+4.9%
2022$1,796-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

DeedBook 12475, Page 1417

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 6214, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 2000