Skip to content

271 Route 46 #H113Fairfield, NJ 07004

Built 2003
Commercial

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block4701
Lot3.01
QualifierC8113
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description1FL-1010SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,300
28%
Improvement Value:$79,800
72%
Total Assessment$110,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,352+4.1%
2024$2,260+1.3%
2023$2,232+4.9%
2022$2,128-36.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 20220, Page 51807

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6022, Page 652

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5976, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 2003