Skip to content

271 Route 46 #H208Fairfield, NJ 07004

Commercial

Last Sale Price
$387,895
Last Sale Date
Apr 27, 2004

Property Information

Block4701
Lot3.01
QualifierC8208
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class10
Description2FL-1060SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,800
33%
Improvement Value:$63,700
67%
Total Assessment$95,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,467+4.0%
2024$2,371+1.3%
2023$2,341+4.9%
2022$2,233-8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$387,895

To:

DeedBook 6068, Page 925