Skip to content

271 Route 46 #H216Fairfield, NJ 07004

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block4701
Lot3.01
QualifierC8216
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description2FL-945SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
28%
Improvement Value:$74,600
72%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,200+4.0%
2024$2,115+1.3%
2023$2,088+4.9%
2022$1,991-36.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 20170, Page 60203

Property Sale

Sale
$545,420
DeedBook 6032, Page 267