Skip to content

7 Cobblestone WayFairfield, NJ 07004

Built 2019

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block4701
Lot4.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,788
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,000
38%
Improvement Value:$537,000
62%
Total Assessment$871,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,605+4.0%
2024$17,882+1.3%
2023$17,655+4.9%
2022$16,836-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000

To:

Sq Ft3,788DeedBook 20190, Page 69352

Property Built

Built

Year Built: 2019