Skip to content

103-105 Rt 46Fairfield, NJ 07004

Built 1974
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block4801
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class---
Description1&2SMB-12693SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$492,500
39%
Improvement Value:$773,100
61%
Total Assessment$1,265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,033+4.0%
2024$25,983+1.3%
2023$25,654+4.9%
2022$24,464-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

DeedBook 20220, Page 75085

Property Sale

Sale
$1,145,000
DeedBook 5935, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1974