Skip to content

191 Horseneck RdFairfield, NJ 07004

Built 1925

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 15, 2015

Property Information

Block4901.02
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-982SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage952
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
57%
Improvement Value:$129,900
43%
Total Assessment$303,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,476+4.0%
2024$6,225+1.3%
2023$6,146+4.9%
2022$5,861-5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,377DeedBook 12555, Page 6097

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 12519, Page 6825Recorded10/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1925