Skip to content

6 Voelker RoadFairfield, NJ 07004

Built 1980

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block4901.02
Lot17.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF2C-2834SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,780
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,500
53%
Improvement Value:$264,000
47%
Total Assessment$564,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,058+4.0%
2024$11,589+1.3%
2023$11,442+4.9%
2022$10,912-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980