Skip to content

90 Plymouth StreetFairfield, NJ 07004

Built 1935

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block4901.02
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,500
54%
Improvement Value:$152,100
46%
Total Assessment$330,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,062+4.0%
2024$6,787+1.3%
2023$6,701+4.9%
2022$6,391-11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935