Skip to content

207 Horseneck RoadFairfield, NJ 07004

Built 1962

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block4901.02
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-2240SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,578
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,800
43%
Improvement Value:$246,700
57%
Total Assessment$433,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,010+4.2%
2024$8,650+1.3%
2023$8,537+5.0%
2022$8,130-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962